Zegary

Pokaż filtry

Wyświetlanie wszystkich wyników: 22

Wyświetlanie wszystkich wyników: 22

Czas to nie tylko ważna miara, ale także stylowy element dekoracyjny. W naszej ofercie znajdziesz różne modele zegarów, które idealnie pasują do każdego pomieszczenia. Od klasycznych zegarów ściennych po designerskie zegary stołowe – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Zegar to jeden z tych elementów, które nie tylko służą nam jako miernik czasu, ale także pełnią ważną rolę w dekoracji wnętrz. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór różnych modeli zegarów, które pasują do każdego stylu i pomieszczenia. Od klasycznych zegarów ściennych w prostych formach i eleganckich kolorach, po oryginalne i designerskie zegary stołowe, które stanowią nie tylko funkcjonalny, ale i artystyczny element dekoracyjny.

Jeśli szukasz czegoś unikalnego, proponujemy zegary w niekonwencjonalnych kształtach i formach – od zegarów w kształcie kuli, przez zegary z przyciągającym uwagę designem, po zegary o nietypowych, wymyślnych kształtach.

Wszystkie nasze zegary są wykonane z najwyższej jakości materiałów, co zapewnia nie tylko ich trwałość, ale również estetykę. Dodatkowo, oferujemy szeroki wybór różnych rozmiarów i kolorów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz zegar, który idealnie pasuje do Twojego pomieszczenia.

Nie czekaj i wzbogać swoje wnętrza o elegancki i stylowy zegar z naszej oferty!

Jak działają zegary?

Od najwcześniejszych lat ludzie próbowali mierzyć upływ czasu. Czymś co można uznać za pierwszy czasomierz znany ludzkości to zegar słoneczny. Starożytni obserwowali cień, który słońce rzucało na tarczę zegara, na jego podstawie można było określić porę dnia. Siłę natury wykorzystywały również zegary wodne, w których przepływ wody napędzał mechanizm zegara. Były one używane m. in. przez Starożytnych Greków i Rzymian. W średniowieczu zbudowano pierwszy mechaniczny zegar, wykorzystujący mechanizm oparty na kołach zębatych, które w ruch napędzały opadające na linach lub łańcuchach ciężary. Podobny sposób działania miały zegary, w których koła zębate napędzane były przez zwijające się i rozwijające sprężyny. Z czasem pojawiły się również zegary wahadłowe, w których to właśnie wahadło regulowało cały mechanizm zegara, a dzięki jednostajnym ruchom pozwoliło dokładniej niż wcześniej mierzyć czas. Krótko mówiąc, żeby zegar mógł działać potrzebne jest mu źródło energii. Może być to siła słońca lub wody, może być to grawitacja, sprężystość lub ruch wahadłowy. Część tych mechanizmów, po pewnych udoskonaleniach technicznych, jest wykorzystywana do dzisiaj. Częściej jednak korzystamy z  elektronicznych, które zaczęły pojawiać się w XX wieku. W nich również wykorzystywana jest energia, ale jej źródłem jest silnik elektryczny działający dzięki mikroprocesorom i w oparciu o oscylatory kwarcowe. Zaletą tego rozwiązania jest precyzyjniejsze wskazywanie czasu. Wcześniejsze zegary mechaniczne pierwotnie nie posiadały tarczy, a jedynie regularne bicie dzwonu wyznaczało porę dnia, z czasem pojawiły się tarcze całodobowe z jedną wskazówką, dopiero później wymyślono zegary w formie, jaką znamy obecnie. Im bardziej nauka szła do przodu, tym bardziej zmniejszano rozmiary zegarów i zegarków, mimo dodawania do nich kolejnych detali i udogodnień. Dzięki temu możemy cieszyć się zarówno ich estetyką, jak i funkcjonalnością.

Jakie są rodzaje zegarów?

Można zastosować wiele podziałów czasomierzy, biorąc pod uwagę źródło energii, która zapewnia im działanie. Wyróżnia się jednak kilka głównych czynników, które wpływają na działanie tych urządzeń i to według nich można najdogodniej zróżnicować zegary. Pierwsza kategoria to zegary naturalne, czyli wszystkie znane nam z zamierzchłych czasów (choć niektóre wykorzystywane są nadal), wykorzystujące siły i dobra natury. Zaliczyć do nich możemy wspomniane wcześniej zegary słoneczne i wodne, księżycowy (o podobnym działaniu do słonecznego), piaskowy (znane wszystkim klepsydry, nadal wykorzystywane chociażby do odmierzania czasu w grach planszowych czy w saunach), ogniowy (ogień spala świecę podzieloną na równe części, wskazujące upływ czasu) czy oliwny (czas wskazuje poziom oliwy, która spalana jest w szklanym naczyniu).

Kolejną grupą zegarów będą te mechaniczne, wykorzystujące do swojego działania skomplikowane prawa fizyki. Zegary mechaniczne są w użyciu od dawna i zapewne jeszcze długo z nami pozostaną, nawet jeśli tylko w celach kolekcjonerskich. Do zegarów mechanicznych zaliczymy zegary wahadłowe (których godnym reprezentantem jest już kultowy zegar z kukułką) oraz balansowe (czyli wspomniane wcześniej zegary, do działania których wykorzystuje się sprężyny i koła zębate). Prawa fizyki wykorzystywane są również do produkcji zegarów elektronicznych (wyświetlających czas w formie cyfrowej, wykorzystywanych w sprzętach gospodarstwa domowego, telefonach, czy odbiornikach radiowych) i kwarcowych (w których drgające kryształy kwarcu wytwarzają sygnał o określonej częstotliwości, co zapewnia precyzję w ustalaniu czasu.

Oczywiście, można podzielić zegary również ze względu na dodatkowe funkcje, jakie posiadają, sposób wyświetlania czasu czy ich przeznaczenie lub biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Wybierając jednak zegar do mieszkania kierujemy się jednak głównie estetyką, a to już kryterium, które pozostawia ogromne pole do popisu.

Dekoracyjne zegary ścienne

Urządzając swoje mieszkanie chcemy, aby było nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również piękne. Dobieramy odpowiednie meble, godzinami szukamy odpowiednich kolorów ścian oraz wybieramy dodatki, które uzupełnią nasze wnętrze i nadadzą mu wyjątkowego charakteru. Zegary ścienne są nie tylko wyjątkowo praktycznym udogodnieniem mierzącym nam czas, ale również niesamowicie estetycznym uzupełnieniem wystroju. Na rynku można znaleźć całe mnóstwo pięknych zegarów ściennych, o różnych kształtach, wielkościach i w rozmaitych stylach. To do nas należy decyzja, czy chcemy designerski nowoczesny zegar, który będzie przyciągał uwagę każdego gościa, czy raczej minimalistyczny drobiazg, który nie będzie się wyróżniał spośród innych elementów, ale wspaniale z nimi komponował. Zegary ścienne nie tylko dodają uroku pomieszczeniom, ale mogą stanowić niezwykle elegancki i stylowy dodatek. Nierzadko zegary bywają też prezentem od bliskich nam osób czy pamiątką z rodzinnego domu- wtedy jeszcze bardziej dodają wnętrzom charakteru, ale również budzą w nas sentyment i ciepłe uczucia, sprawiając, że mieszkanie staje się przytulniejsze.

Niezależnie od tego, czy wolimy podążać za najnowocześniejszymi trendami, klasyką czy mamy własny eklektyczny styl-warto ozdobić swoje wnętrza zegarami ściennymi. Będą one nie tylko wskaźnikiem czasu, ale również naszej indywidualności. W naszej ofercie znajdują się różne modele zegarów- od prostych po eleganckie. Będą stanowić niezwykły dodatek do mieszkania lub piękny prezent.

Jaki zegar do pokoju?

Wybierając zegar do danego pomieszczenia musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, w jakim stylu chcemy urządzić ten pokój- nowoczesnym, eleganckim, minimalistycznym, a może vintage? Odpowiednio dobrany zegar może podkreślić walory pomieszczenia. Warto również przemyśleć czy chcemy zegar analogowy czy cyfrowy- pomoże to zawęzić liczbę produktów, spośród których będziemy wybierać nasz dodatek. Ważnym również jest dobranie zegara do wielkości pomieszczenia i kolorystyki w nim panującej. Inne możliwości da nam duża biała ściana, a inne fragment ściany pokryty kolorową tapetą. Duży elegancki zegar może przytłoczyć małe wnętrze, a mały minimalistyczny zegar ścienny zginie w kolorowym przestronnym pokoju. Warto więc przemyśleć, jakimi innymi dodatkami chcemy udekorować to pomieszczenie. Kolory i materiały zegara powinny harmonizować z pozostałymi elementami wystroju. Można postawić na jeden wspólny element- jeśli mamy drewniane meble (np. stylową komodę lub ramę łóżka) albo choćby ramki na ścianie są tego materiału- wtedy idealnie sprawdzi się naturalny, drewniany zegar. W minimalistycznym wnętrzu, gdzie dominuje jeden kolor, można postawić na dwa rozwiązania. Pierwsze to prosty zegar w tym samym stylu i kolorystyce co reszta pomieszczenia. Drugą opcją jest postawienie na zegar, który będzie się wyróżniał formą, materiałem lub kolorem. Warto zaufać swoim gustom i przeczuciom- wnętrza mają nam służyć i nam się podobać. Niezależnie od wybranego stylu, w naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.